ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΣΧΟΛ.

Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία

Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση

Σχολική διαρροή - φοίτηση

Δεν έχει τεθεί κάποιος στόχος.

Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών

Δεν έχει τεθεί κάποιος Στόχος

Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών και εκπαιδευτικών

Σχέσεις σχολείου - οικογένειας

A/A Στόχος Βελτίωσης:

Σχέδιο Δράσης 1

Κύριος στόχος είναι η επαύξηση και η ενδυνάμωση της συνεργασίας ανάμεσα στο σχολείο και τους γονείς και κηδεμόνες,  η οποία αποτελεί βασικό πυλώνα και καταλυτικό παράγοντα για τη βελτίωση όχι μόνο της σχολικής επίδοσης των μαθητών, αλλά και της κοινωνικής συμπεριφοράς και γενικότερα της  κοινωνικοσυναισθηματικής τους ανάπτυξης.

Σχέδιο δράσης

Ενδυνάμωση συνεργασίας Σχολείου - Γονέων και Κηδεμόνων για τη λειτουργικότητα των μαθητών σε κοινό πλαίσιο καθημερινότητας.

Διοικητική λειτουργία

Ηγεσία - Οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας

Σχολείο και κοινότητα

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις

Δεν έχει τεθεί κάποιος Στόχος

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα

A/A Στόχος Βελτίωσης

Κύριος στόχος είναι η εδραίωση των προγραμμάτων Erasmus , ως μια καλή πρακτική επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, όπως επίσης και η υιοθέτηση παιδαγωγικών και μαθησιακών μοντέλων διδασκαλίας σε ΣΜΕΑΕ, που εφαρμόζονται στην Ευρώπη. Συγκεκριμένα, στο πρώτο πρόγραμμα θα γίνει εκμάθηση/βελτίωση της Αγγλικής γλώσσας των εκπαιδευτικών, ώστε να μπορούν να παρακολουθούν τις διεθνείς εκπαιδευτικές εξελίξεις. Το δεύτερο πρόγραμμα εστιάζει στην εναλλακτική διδασκαλία στη φύση μέσω Gamification (χρήση παιχνιδιού στη μαθησιακή διαδικασία), με στόχο την ανάπτυξη και μιας άλλης μορφής διδασκαλίας.

Σχέδιο Δράσης :

Βελτίωση Αγγλικής γλώσσας/Εκπαίδευση στη Φύση για ξεχωριστά παιδιά Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης Erasmus 2021